Marka Olmayı Becerememek – HP Laptop Neden Alınmaz Kılavuzu

Travelers Dizi İnceleme ve Yorumlama Kapak | Umut Avcı
Travelers Dizi İnceleme
29.10.16
Tamamını göster
HP Laptop Pavilion İnceleme - Rehber www.umutavci.com

HP Laptop Pavilion İnceleme - Rehber

 

Laptop almaya karar verdiğinizde hp laptop incelemeler sizi yanıltmasın, HP Laptop müşteri ilişkileri yönetiminde sınıfta kalıyor. Yazımı biraz uzun tutacağım bu sebeple sıkılmamanız adına ufak bir özet geçmeyi uygun buluyorum. Yazımız markalaşma süreci ile alakalı ama temelde bir noktayı anlatacak, paranız ile rezil olmak istemiyorsanız HP Laptop tercihleriniz içerisinde en sonra bile olmamalı. Tabi burada yazacaklarım benim kişisel deneyimlerimi ve görüşlerimi yansıtacak ama olay nedir olm diyenler ve okumaya vakti olanlar için HP laptop neden alınmaz kılavuzumuza giriş yapalım.

HP Laptop Neden Alınmaz Kılavuzu Başlangıcı

Çok uzak bir tarihten bahsetmiyoruz, yıl 2016 ağustosun 16’sı henüz. Arabamı sattım ve bir grafik tasarımcının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak iyi bir laptop almaya karar verdim. Hava fena sıcak, şimdiki gibi karlar altında değil İstanbul. Klima imkanından da faydalanalım diyerek Vatan Bilgisayar içerenköy şubesinden giriş yaptım. Giden bilir karne hediyesi laptoplar bir sırada başlar sonra uzman seviye ve oyuncu seriler şeklinde dizilir laptoplar. Böylece en ucuzdan en pahalıya doğru tüm laptopları inceleyerek bir baştan girip diğer baştan çıkarsınız. Standartlarım belli, i7 işlemci istiyorum ama 6. Nesil olsun. DDR4 ram olsun ama mümkünse 16gb, görüntü kartı için aklımda m960gtx var çünkü test sonuçları çok tatmin edici görünüyor. HDD konusunda 256gb veya 512gb SSD hariç bir laptop almama kararım var. Bide mobil çalışıyorum, geniş monitör sevsem bile taşıma kolaylığı için 15inc almaya kararlıyım. Yani kararım net ve karne hediyesi laptop grubunu atlayıp bu tarz cihazların dizildiği sıraya doğru seri şekilde ilerliyorum. Aklımdaki markalar Lenovo ve MSi ama her markaya eşit mesafedeyim çünkü derdim marka değil iyi bir cihaz almak açıkçası.

Müşteri temsilcisi geldi hali ile, var mı özel bir tercihiniz, yok dedim hali ile. Beklentilerimi anlattım. Mesleğimden ve gereklerinden bahsettim. Mac düşünür müsünüz dedi, dedim keşke ama o kadar param yok. O zaman sizi şu alana alayım dedi. Cihazları anlatmaya başladı. Bide dedi HP laptop var. Çok enteresan ve fazlası ile tatmin edici bir cihazdır. Nedir tatmin eden yanları dedim? Bir kere hdd olarak 128gb SSD yanı sıra 2 TB HDD mevcut, nerede ise tüm kriterlerinize uyuyor ve daha az özelliği olan diğer markalardan 400 TL ucuz. Tamam ama diyorum, HP kasası filan bi plastik duruyor, yok diyor müştem (müşteri temsilcisi) alüminyum kasadır bu alan çok memnun ve bugüne kadar hiç şikayet almadık biz bu cihazda.

Bakınız müşteri satın alma alışkanlıkları üzerine burada daha önce yazdığım bir yazıya referans vermek isterim, yazı yeterince uzun gelmedi ise bir inceleyin. Öneri geliyor, marka beklentim yok ve müştemi arkadaşım yerine koyarak verdiği referansı değerli kabul edip cihazı almaya karar veriyorum. Bu arada almakta olduğum HP Laptop Pavilion W7R26EA modeli cihazın mayıstan beri üretildiğini ve kaç tane sattın ki kaç şikâyet gelecek durumu olduğunu bilmiyorum.

Cihazı kişisel olarak kullanacağım ama firma adına alıyorum çeşitli vergi indirimlerinden faydalanabilmek adına. Bu detay önemli olduğundan paylaşıyorum, niye yazdı kısmına birazdan geleceğiz. Sigorta edelim mi diyor kasada görevli, lan zaten indirimli almışım malım kıymetli yap tabi diyorum. Laptop + sigorta yapıp iyi bir tercih yaptığımı düşünerek ve yeni oyuncağına kavuşmuş bir çocuk edası ile eve koşup cihazı kullanmaya başlıyorum.

HP Laptop Pavilion Gaming W7R26EA - İlk Gün

Bilgisayar açıldı, gerekli programlar kurulmaya başladı. Bir yandan sistem çeşitli alışkanlıklarıma uygun hale getirilmeye başlandı. Program kurulumları ve ayarların ardından yaklaşık 4 saat geçti. Ama bir tuhaflık var, aletin pil %62 seviyesini geçmiyor. Dur lan ilk gün daha denmiyor kalkılıp tekrar Vatan bilgisayara gidiliyor. E bu şarj olmuyor diyorum. Adamlar güler yüzlü ve ilgili. Alıyorlar hemen test edelim sorun varsa değişimi gerçekleştirelim diyorlar. Tamam, bakın diyorum, siz beklemeyin boşuna, bugün gidin yarın gelin diyorlar. İlk günün sonunda elim boş evime geri dönüyorum.

HP Laptop Pavilion Gaming W7R26EA - İkinci Gün

Arıyor Vatan Bilgisayar, haklısınız ürün şarj olmuyor gelin yeni HP laptopunuzu alın diyor. Uçarak gidiyorum. Paketli sıfır HP laptop alınıp eve geliniyor. Kurulumlar, düzenlemeler filan. Bir günlük kayıp önemli değil yav maksat çocuğumuz sağlıklı olsun. Alet %100 şarj seviyesine ulaşıyor, yapması gerekeni yaptığı için içimde bir coşku. Bir gün önceden deneyimliyim HP Support Center uygulamasından pil durumunu test ettireceğim ama açılış ekranı cihaz hakkında bölümü ile geliyor. Ve bu ekrana göre cihaz mayıs ayında açılmış, garantisi aktif edilmiş gözüküyor. Lan daha yeni aldım ben bunu. Alalı 4 saat oldu, hadi dünü ekle, cihaz bana diyor ki saymam bunu bende 4 ay var. Saat geç olmuş, Vatan bilgisayara gidilemiyor. Sinirim zıplamış. Kapatıp cihazı uyuyorum ama uyku tutmuyor resmen. Saat 10:00’da açılacak vatan bilgisayarın önünde sanki sıra varmışçasına 9:00da gidiyorum ve beklemeye başlıyorum. Allahtan hava güzel, gelen elemanlar ile muhabbet edip, sigara filan içiyoruz. Vakit güzelce geçiyor ve teknik servis bölümü açılıyor. Diyorum bu nedir? Alet sıfır, ama deneme amaçlı fabrikada açılıp bakılmış. Asıl olan fatura tarihidir diyorlar. E, dünkü bozuk alet, dünün tarihin almıştı garanti olarak diyorum. Oluyor bazen öyle diyorlar. Tiksindim mevzudan geri vereyim diyorum. Yok artık diyorlar. Peki deyip evime gidiyorum.

HP Laptop Pavilion Gaming W7R26EA - Üçüncü Gün

Tüm programlar yüklenmiş, alet seri çalışıyor, 3ds Max ile denemeler yapıyorum, iyi ama biraz sanki fan sesi fazla mı sanki? Evet, evet fazla. E kesilmiyor bu ses. Yarım saatte %100 seviyesinden pil %10 seviyesine düşüyor. Olm ne oluyor lan, toplanıp gene Vatan’a mı gitsek. Yok lan bunun online destek şeysi vardı deyip bağlantı kuruyorum HP’nin kendi müştemine. Cihazı ne zaman almıştınız diyor. Dün diyorum. O zaman yardımcı olayım ben size diyor. Kendi panelinde tüm driverleri güncel gözüken cihazın aslında BIOS güncellemesi olduğunu farkedip uzaktan yüklüyor. Cihaz baştan başlayacak hali ile, olursa gene yazın diyor. Piki ama bu garanti tarihi konusunu ne yapacağız kapatmadan onu de hele diyorum. Faturanızı bize Fax olarak yollayın diyor. Fax ney lan deyip kapatıyorum görüşmeyi. Yeniden başlıyor cihaz ve bir sorun yok gibi. Neyse ya boş ver, ben işime bakayım diyorum zaten yedi HP laptop 3 günümü deyip yoluma devam ediyorum.

HP Laptop Pavilion Gaming W7R26EA Monitör Işık Sızması - İkinci Ay

Çok işim var, yıl sonu yaklaşıyor ve yeni farkına varan firmalar iş yığmış kafamı kımıldatamıyorum. Ama tasarımcıyım ve HP laptop monitöründe 2 adet ışık sızması mevcut. Normal bir kullanıcı için çok büyük bir olay olmayabilir ama tasarımcıyım ve her geçen gün HP Laptop monitör ışık sızması gözüme git gide daha çok batıyor veya gerçekten büyüyorlar emin değilim. Çalışmak için iş yerindeki bilgisayara güvenilerek Vatan Bilgisayar’a laptopu komple paket olarak geri götürmeye karar veriyorum. E kanun der ki, ilk 6 ay içinde gerçekleşen monitör sorunlarında cihaz sıfırlanıyor. Sıfır cihaz gelince bir şekil farkı verilerek başka markaya geçmek istiyorum çünkü net bir şekilde tiksinmiş durumdayım cihazdan. Vatan müştem haklısınız bu 6 aylık sürece giriyor ama diyor sizin alet şirket adına fatura edilmiş. Kanun bu durumda 30 günlük süreç işletiyor. Ne farkı var diyorum, sonuçta ayıplı mal statüsünde değil mi? Kişisel için evet ama şirket olunca değil, buna HP firması kendi karar verir, biz değişim istediğinizi söyleriz ama değiştirmeme hakkı var diyor. Peki, talebimizi yazıp gönderelim firmaya diyorum. Tarih 11 Aralık 2016.

HP Laptop Pavilion W7R26EA Monitör Işık Sızması – Müştem Görüşmesi

Tarih 19.12.2016, Saat 17:38 HP müşteri hizmetleri 444 0 307 numaralı telefonda müştem ile görüşme metnimiz şu şekilde:

- Cihazınız elimize ulaştı, değiştirme talebini aldık fakat cihazınızın faturasının şirket adına kesilmesi sebebi ile ayıplı mal statüsüne koyamıyoruz bu sebeple değişim talebinizi red ediyoruz.

- Ben cihazı kişisel kartımla aldım ve kişisel olarak kullanıyorum, sadece faturası şirkete kesildi. Kişisel kullanım için süre 6 ay değil mi?

- Kişisel kullanım için evet fakat fatura şirkete kesilmiş.

- Peki, kişisel kullanımda ayıplı mal statüsüne giren bir cihaz, firma için olunca neden girmiyor? Teknik olarak aldığım ürün ayıplı değil mi şimdi?

- Şirket adına aldığınız bir ürünün ayıplı olabilmesi için ilk yıl 4, 2. yıl 6 defa tarafımıza gönderilmiş olması gerekir. Aksi takdirde değişim söz konusu olamaz.

- Tamam da, cihaz zaten 3 aylık cihaz. 10 gündür de zaten sizde. Daha öncesinde cihaz zaten değişim gördü. Ben artık bu cihazı istemiyorum. Bu konuda bana yardımcı olamaz mısınız?

- Biz ekranın siparişini veriyoruz en kısa zamanda tamiri yapıp tarafınıza göndereceğiz cihazı.

- Bu benim istediğim çözüm değil ki…

- Bundan başka bir çözüm sunamıyorum.

- Peki, cihaz ne zaman bana geri gelecek, nedir bunun süreci?

- Kişisel başvurularda süre 20 iş günü olmakla beraber fatura firmaya kesildiği için bu kanuni süreç uygulanmak zorunda değil. Sarkmalar olabilir.

Konuşmanın bazı kısımlarının daha sert bir üslupta gerçekleştiğini belirtmek isterim ama temel çatı bu. Yani elektronik bir ürünü şirket adına fatura ettiğiniz zaman sizi adam yerine bile koymayız diyen bir konuşmanın tam ortasına düştüm. Şimdi birileri diyebilir ki, madem kişisel kullanacaksın, kişisel fatura edeydin hacı. Peki, gelin aynı gün içerisinde HP müştem öncesinde yaşadığım bir başka marka algısı ve müşteri yönetimi örneğini inceleyelim.

iPhone 6s Plus Monitör Işık Sızması – Müştem Görüşmesi

Tarih 19.12.2016 öğlen yemek molası. Daha önce ölü pixel kavramını duymuşum ama HP laptop ile ışık sızması kavramı hayatıma girmiş durumda. Monitörlere daha bir yakından bakar olmuşum. Kullanmakta olduğum telefonumun sağ üst köşesinde bir ışık sızması keşfettim. Ana, bu ney lan derken aklıma Apple firmasının yeni yayınladığı Apple Destek uygulaması geldi. Açtım baktım, 2 sokak yanda servis varmış ve altında randevu al butonu vardı. Tıkladım derdimi anlattım randevu aldım ve yürüyerek adamların yanına gittim. Toplam 5 dakikalık bir sürecin sonunda buyrun dediler. Dedim ben daha hiç görmemiştim, bu nedir yav? Cihazınızı inceleyelim dediler. Bakıyorlar bir yandan sohbet ediyoruz. Yani telefondaki ekran sorunu hayatımı zerre etkilemeyen bir mevzu ama laptop ile ilgili yaşadıklarımı anlatıyorum. O ara birisi geliyor telefonunuzun yedeği var mıydı diyor, var ama neden sordunuz diyorum. Cihazınızı garanti kapsamında değiştireceğiz diyor. Hoppala, ne oluyor lan derken, ne bir kişi faturamı soruyor, ne bir kişi vay efendim bu telefonda şirket hattı ile alınmış yok öyle bir garanti diyor. Getirip gıcır gıcır iphone’u kucağıma bırakıyorlar. Bak abartmıyorum sana, öylesine sorayım dedim telefonum değişti ve hala öğlen yemeği yemek için zamanım var.

Sonuç olarak HP Laptop Pavilion Gaming alınmaz, tavsiye edilmez, bakılmaz

Şimdi bir firma düşünün adı Apple, bana dese kanun var usta, kural var. Bu cihazı bi 10 kere daha getir öyle değiştireyim. Adam haklı olur mu? Bilmem olur mu, ama zaten günlük yarım saatten hesaplasan 10 gidiş 2 gün etmez. Zaten servisi bizim sokaktaymış. Nedir der geçerim. Zaten telefon bir gün bende kalmasa hayatımdan büyük bir eksilme olacağını düşünmüyorum. Bu arada telefonum şirket hattı üstüne yani şirket faturalı olduğunu hatırlatırım.

Şimdi bir başka firma düşünün adı HP, hacı diyor kanun var izan var. Kanun ötesinde bende değerin yok. Keşke kişisel fatura kestirseydin ama şirkete kestirmişsin. Cihazını canımızın istediği sürede tamir ederiz. Eğer vaktin varsa yılın yarısını bizimle geçirsin o zaman değiştirebiliriz bile. Sen bu cihazı ekmek teknesi yapmışsın, dünyanın parasını kaybedersin cihaz bizde iken ama nedir yani. Madem şirkete fatura ettin HP laptopunu, sonuçlarına katlan.

Şimdi bu yazı neyi değiştirir? Ben hala, beni yönlendirecek ve sıkıntımı giderecek kişiyi bilmiyor ve tanımıyorum. Ama şunu biliyorum. Yazıyı anahtar kelime optimizasyonunu HP Laptop kombinasyonlarına göre oluşturdum. Günümüzde hepimiz yeni bir şeyler almadan önce internette araştırıyoruz. Bir kişi bile HP laptop inceleme kelimesi ile bu sayfaya gelse ve vakit ayırıp okusa eminim benim yaşadığım şeyleri yaşamamak adına HP laptop almaktan vazgeçecektir veya geçmeyecektir. Bilmiyorum ve umursamıyorumda ama en azından benim yaşadığım budur bilin istedim.

1 Comment

  1. İsmail KUL dedi ki:

    ÇOK AMA ÇOK HAKLISIN BENDE ALDIM 3D ÇİZİM İÇİN DONUYO HABİRE KİTLENİYOR:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir